Jak se zbavit nadměrného pocení

Vzhledem k tomu, že se tyto stránky zaměřují pouze na účinné metody odstranění nadměrného pocení, nebudeme zde řešit terapie typu bylinkové čaje a masti, které většinou účinkují pouze díky placebo efektu, pokud vůbec účinkují. Pokud trpíte nějakou formou nadměrného pocení určitě se rádi dozvíte, že se dají projevy této nemoci opravdu účinně blokovat a léčit. Terapie se dělí na neinvazivní (bez chirurgického zákroku) a invazivní (obsahující chirurgický zákrok) metody léčby.

Mezi hlavní neinvazivní metody léčby patří iontoforéza a aplikace botulotoxinu. Mezi invazivní potom hrudní sympatektomie a odstranění potních žláz v podpaží. Pojďme si tyto metody rozebrat podrobněji.

Iontoforéza

Pod tímto názvem se skrývá metoda objevená v Americe v 80. letech minulého století. Jejím principem je zavádění velmi malého množství elektrické energie do vodní lázně, do které jsou ponořeny místa postižená hyperhidrózou. Oblibu si tato metoda získala především díky ceně, za kterou je možno terapii provádět. Na provádění iontoforézy existují speciální přístroje, díky kterým lze dosáhnout účinnosti blížící se 100 procentům pacientů. Novější přístroje na iontoforézu lze provozovat za použití dobíjecích baterií a náklady na terapii se tak blíží nule.

Jak funguje Electro Antiperspirant v sauně při 100°C?

Výhody: Vysoká účinnost, poměrně rychlý nástup účinku, nízká cena léčby, bezpečnost, velká uživatelská základna.

Nevýhody: Vyšší pořizovací cena přístroje.

Více informací na www.iontoforeza.cz

Aplikace botulotoxinu

Botulotoxin je neurotoxin, který se dokáže navázat na nervová zakončení potních žláz a tlumit jejich činnost. Tato látka používaná zejména v oboru plastické chirurgie má jednu nezpochybnitelnou výhodu, a to je rychlost jejího účinku v řádu několika dní. Tímto však výčet pozitiv botulotoxinu jako léčebného prostředku hyperhidrózy končí. Cena, za kterou je možné ošetřit jeden pár postižených míst (dlaně, chodidla nebo podpaží) se pohybuje od 12.000,- Kč výše. Navíc doba, po kterou botulotoxin účinkuje se pohybuje kolem 3 měsíců, poté je nutno aplikaci opakovat za další desítky tisíc.

Výhody: Dobrá účinnost, rychlý nástup účinku.

Nevýhody: Velmi vysoká cena, proceduru nutno opakovat za tuto cenu každých pár měsíců, možnost komplikací spojených s působením botulotoxinu.

Hrudní sympatektomie

Účinná metoda chirurgického odstranění pocení rukou a podpaží, u nohou se obvykle nedělá, protože je zde riziko porušení funkce pohlavního ústrojí. U pacienta v celkové narkóze je přes drobné, chirurgy vytvořené otvory v podpaží přerušen nerv v blízkosti páteře zodpovědný za pocení. Přerušení nervu způsobí, že se pacient přestane potit. Novější metoda počítá pouze se zablokování nervu speciální svorkou, kdy je možnost svorku při nenadálých komplikacích spojených s touto operací opět chirurgicky vyjmout. V případě provedené operace je velké riziko tzv. kompenzačního pocení. To znamená, že se člověk sice po operaci přestává v oblasti rukou a podpaží potit, ale přibližně do ½ roku se pocení ve stejné míře objevuje na jiných částech těla. Nejčastěji na obličeji, zádech, hrudníku, břiše nebo nohách. Operace tedy v podstatě udělá jen to, že nadměrné pocení přesune na jinou část těla.

Výhody: Trvalé řešení problémů s pocením rukou a podpaží.

Nevýhody: Vysoké riziko kompenzačního pocení, které se objeví ve stejné síle jinde na těle. Nutno podstoupit náročnou operaci v celkové narkóze, možnost pooperačních komplikací.

Odstranění potních žláz v podpaží

Tato metoda se používá pouze u nadměrného, velmi silného pocení podpaží. Pacient se po konzultacích s lékaři dostaví do nemocnice, kde je mu v celkové narkóze chirurgicky odoperována pokožka v podpaží i s potními žlázami, rekonvalescence v nemocnici se pohybuje v řádu několika dnů, dokud se rány v podpaží dostatečně nezhojí. Účinky této metody jsou při správně provedeném zákroku trvalé.

Výhody: Trvalé řešení pocení v podpaží.

Nevýhody: Lze používat pouze na oblast podpaží, nutnost podstoupit chirurgický zákrok, nelze provést u každého.